دانستنی ها

معرفی سایت اداره مهاجرت به کانادا ✈️ 【آپدیت 2024】

کانادا سرزمین فرصت‌ها و پیشرفت‌هاست که با توجه به اقتصادی توسعه یافته،  شاخص‌های کیفیت زندگی، امکانات رفاهی، سیستم آموزش عالی، امنیت شغلی، اجتماعی و پیشرفت فوق العاده از جمله کشورهای است که در صدر مقصد بسیاری از متقاضیان قرار می‌گیرد. اما بسیاری از این افراد به دلیل عدم آشنایی و استفاده درست از خدمات اداره مهاجرت کانادا پروسه مهاجرت انها با پیچیدگی مواجه شده و اخذ ویزا بسیار زمانبر می‌شود. سایت اداره مهاجرت کانادا یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین ادارات دولتی کانادا در حمایت از مهاجرین و جذب پناهندگان است. سیاست‌های این اداره تلاش برای تسهیل و ساده کردن فرایند مهاجرت به کانادا برای افراد متقاضی است.

 سایت اداره مهاجرت به کانادا

معرفی سایت اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی به کانادا

سایت اداره مهاجرت کانادا یا (Immigration Refugees and Citizenship Canada – IRCC) مسئول ارائه امور مهاجرتی و شهروندی در کانادا بوده که اطلاعات جامعی در راستای کمک به متقاضیان و در مورد روند مهاجرت به کانادا، شهروندی، درخواست ویزا، اقامت دائم، معیارهای انتخاب و امور مرتبط با مهاجرت را ارائه می‌کند.  canada.ca و cic.gc.ca نشانه اصلی سایت اداره مهاجرت کاناداست که از شرح وظایف این سازمان ارائه اطلاعات به روز و معتبر به متقاضیان در زمینه مهاجرت و امور مربوط به آن است.

مسلماً با در نظر گرفتن بحران کمبود جمعیت در کشور کانادا، مهاجرین نقش فعالی در ارتقای اقتصاد و حوزه صنعت آن داشته و در این راستا سیاست‌های مهاجرتی کانادا پیشرفته و برنامه‌ریزی شده است تا کمترین چالش‌های جمعیتی را با حضور این مهاجران را داشته باشد. لذا سایت اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا یکی از منابع اصلی است که متقاضیان می‌توانند از طریق اطلاع رسانی آن در رابطه با امور مهاجرت، ویزا، مجوز کار، اسکان و پناهندگی اطلاعات دقیقی به دست آورده و با آگاهی کامل امور مربوط به ثبت درخواست ویزا و پیگیری وضعیت بررسی آنرا انجام دهند.

  ورود به سایت canada.ca یا  cisr-irb.gc.ca بهترین اقدامی است که افراد می‌توانند از خدمات اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی این کشور و شرح وظایف و خدمات آن آگاه شده و با ثبت نام در آن از این اطلاعات و خدمات بهره ببرند. در واقع اداره مهاجرت کانادا اصلی‌ترین سازمان مدیریت و نظارت بر برنامه‌ها و سیاست‌های مهاجرتی، شهروندی و پناهندگی است که حمایت از متقاضیان را  بر عهده دارد.

متقاضیان عزیز می‌توانند با مراجعه به سایت اداره IRCC از شرایط ارسال درخواست به این سامانه، دریافت فرم‌های مربوطه، مدارک لازم و تکمیل آنها آگاه شده و با حضور در دفتر ارائه دهنده خدمات شهروندی کانادا پروسه مهاجرتی و امور مرتبط با آن را با اطلاعات دقیق آغاز کنند.

وظایف اصلی اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا

 حال که در این مقاله درباره سایت اداره مهاجرت به کانادا صحبت می‌شود بهتر است به طور دقیق با شرح وظایف این سازمان آشنا شوید که عبارتند از فعالیت در حوزه‌های؛

برنامه‌های ویزا و اقامت موقت: همچنین صدور ویزا و اقامت موقت برای اشخاص و توریستها یا نیروهای مهاجر با اهداف کوتاه مدت نیز  بر عهده اداره  مهاجرت کانادا است.

شهروندی: IRCC در خصوص فرایند درخواست شهروندی، تعیین وضعیت و مطالعه برای آزمون موظف به تعیین الزامات و شرایط شهروندی کاناداست.

مهاجرت: IRCC اجرا کننده و ایجادگر الزامات و برنامه‌های مهاجرتی برای انواع مهاجرت به کانادا مانند مهاجرت خانوادگی، سرمایه‌گذاری، اقتصادی، کاری و پناهندگی است.

وظایف اصلی اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا

راهنمای ورود به سایت اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا

در خصوص راهنمایی برای ورود به سایت اداره مهاجرت و بهره‌برداری از خدمات این سایت نیازی به ورود به حساب کاربری نبوده و افراد متقاضی پس از آگاهی از شرایط و انتخاب بهترین کیس برای مهاجرت و پناهندگی از میان مسیرهای متنوع مهاجرت می‌توانند وارد سایت مربوطه شوند. لذا پس از جستجوی عبارت cisr-irb.gc.ca در مرورگر خود از طریق گوگل با ورود به سامانه از امکانات و  منابع اطلاعاتی آن استفاده کنند. در این بخش روند دسترسی به اطلاعات مرتبط با سایت اداره مهاجرت به صورت مرحله‌ای دنبال می‌شود.

 • در خصوص  شرایط مربوط به مهاجرت و پناهندگی و بهره‌گیری از دیگر خدمات، باید فرم‌ها و درخواست‌های مرتبط را که در بخش‌های مختلف سایت قابل دسترسی است پر کنید. لذا باید فرم مربوطه را پیدا کرده و اطلاعات خود را به صورت صحیح و با دقت وارد کنید. هرگونه اطلاعات غیر واقعی و ما درست می‌تواند رسیدگی به درخواست شما را پیچیده و زمان بر کند.
 • برای اینکه بتوانید به برخی از خدمات مهاجرتی و پناهندگی در سایت اداره مهاجرت دسترسی داشته باشید باید حساب کاربری ایجاد کنید لازم است با انتخاب بخش سیستم وب اعتبار یاMyCIC به دنبال جستجوی دستورالعمل‌های ایجاد حساب کاربری باشید.
 • برای اینکه بتوانید به برخی از خدمات مهاجرتی و پناهندگی در سایت اداره مهاجرت دسترسی داشته باشید باید حساب کاربری ایجاد کنید لازم است با انتخاب بخش سیستم وب اعتبار یاMyCIC به دنبال جستجوی دستورالعمل‌های ایجاد حساب کاربری باشید.
 • به طور کلی سایت  IRCCمنبعی مفید و غنی از اطلاعات مهاجرتی است که شهروندان و پناهندگان می‌توانند با مطالعه بخش‌های مختلف آن از راهنماها، اطلاعات مفید و فرایندهای قید شده استفاده کنند.
 • وب سایت قسمت‌های متعددی از خدمات مهاجرتی و پناهندگی را شامل می‌شود که برای دسترسی به اطلاعات اختصاصی مورد نیاز خود باید بخش مرتبط را گزینش کنید.
 • با کمک مرورگر وب خود و آدرس اینترنتی https://www.canada.caمیتوانید به سایت IRCC مراجعه کنید.
 • سپس در بخش جستجوی مرورگر وب عبارت نام اداره مهاجرت یا همانIRCC را جستجو کنید.

مدارک لازم برای ارسال به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا

به طور کلی مدارک لازم برای ارسال به اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا مستلزم ورود به سایت اداره مهاجرت کانادا است که انتخاب روش مهاجرتی، آگاهی از مدارک و شرایط ارسال درخواست به IRCC را ممکن می‌سازد. برای ارسال درخواست پناهندگی افراد باید در خطر بودن جان و مال خود را در کشور مبدا ثابت کنند تا با اثبات آن نیاز به شهروندی کانادا را برای خود ضروری جلوه دهند.

به طور کلی مدارک ارسالی به اداره مهاجرت با توجه به نحوه مهاجرت و شرایط افراد متفاوت است. به طور مثال افرادی که از طریق ویزای کاری اقدام می‌کنند نیاز به دریافت دعوتنامه شغلی و ارائه مدارک مرتبط با شغل خود دارند، یا کسانی که به دنبال پناهندگی هستند باید مدارکی دال بر ناامنی و آزار و اذیت در شرایط جنگ را ارائه دهند تا بتوانند از خدمات این سایت برای اخذ شهروندی استفاده کنند. در نهایت از جمله مدارک کلی که افراد باید به اداره مهاجرت کانادا ارائه کنند عبارتند از؛

 • مدارک تحصیلی یا کاری اعم از دعوتنامه پذیرش از دانشگاه یا پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی
 • مدارک دال بر عدم امنیت جانی و آزار و اذیت فرد غیرنظامی به جهت جنگ داخلی در کشور مبدا
 • اثبات عدم امنیت جانی و مالی کودک برای دریافت پناهندگی
 • فرم تکمیل درخواست مهاجرت، شهروندی و پناهندگی
 • اطلاعات تماس اعم از شماره تلفن و ایمیل
 • پرداخت هزینه‌های مربوطه
immigration to canada website

شرایط ارسال درخواست به سایت اداره مهاجرت کانادا

افراد بسته به نوع برنامه مهاجرتی چ ویزای درخواستی مستلزم شرایطی هستند که ارسال درخواست به اداره مهاجرت و بهره‌مندی از خدمات مرتبط کانادا طبق شرایط و مراتب زیر باید پیش برود.

 • انتخاب برنامه مهاجرتی یا پناهندگی: برنامه‌های مهاجرتی کانادا متنوع بوده و افراد می‌توانند بر حسب علاقه، سلایق و وضعیت شخصی خود مهاجرت تحصیلی، کاری، پناهندگی، اقامت موقت، دائمی ،اخذ شهروندی و … را بر حسب نیاز انتخاب کنند.
 • پر کردن فرم‌های مرتبط: هر برنامه مهاجرتی دارای فرم درخواستی مرتبط و مخصوصی است که شامل تاریخ اقامت، سوابق سفر، مشخصات شخصی، تاریخ تولد، سوابق تحصیلی و حرفه‌ای بوده و افراد باید آن را تکمیل کنند.
 • آماده‌سازی تصاویر و اسناد: از جمله مهمترین اقدامات در درخواست مهاجرت در سایت اداره مهاجرت کانادا آماده سازی تصاویر، اسناد و ارسال مدارک لازم است. مدارک می‌تواند مشتمل بر گواهینامه‌های تحصیلی، اسناد مرتبط با درخواست، گواهینامه‌های کار، پاسپورت، عکس‌های شناسنامه و ….باشد.
 • پرداخت هزینه‌ها: هزینه‌های درخواست ویزا و اقامت تحت عنوان اپلیکیشن فی شناخته می‌شود که متناسب با نوع درخواست باید هزینه‌های مربوط به آن پرداخت شود.
 • زمانبندی مصاحبه یا آزمون: در میان برنامه‌های مهاجرتی برخی از آنها نیاز به آزمون و مصاحبه حضوری داشته و لذا باید طبق مکان و زمان مشخصی کهIRCC اداره مهاجرت کانادا اعلام می‌کند برای مصاحبه و آزمون حاضر شوید.
 • اطلاعات بیمه بهداشتی: برخی از درخواست‌های مهاجرتی، ویزا و پناهندگی نیاز به بیمه بهداشتی مختص به خود فرد دارد که باید علاوه برداشتن بیمه اطلاعات آن نیز ارائه شود.
 • بررسی پزشکی: تعدادی از برنامه‌های مهاجرتی برای اطلاع از وضعیت سلامتی درخواست کننده چکاپ پزشکی انجام می‌دهند.
 • بررسی و پیگیری: پس از اینکه متقاضیان کلیه مدارک و اسناد لازم را به سایت اداری مهاجرت جهت درخواست ارسال کردند باید منتظر بررسی آن توسط سایت شوند. لذا به منظور پیگیری می‌توانند به بخش پیگیری سایت IRCC مراجعه کنند.

روند بررسی مدارک و توافق برای موافقت با درخواست ۱۵ روز طول می‌کشد که در صورت رد شدن اعلام خواهد شد که افراد می‌توانند برای ثبت درخواست نوت آفیسر در این خصوص اقدام کنند. لذا در صورت موافقت پس از بررسی، ویزا یا اقامت افراد صادر شده و می‌توانند جهت مهاجرت اقدام کنند.

نحوه ثبت درخواست در اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا

آشنایی با چگونگی ثبت درخواست در اداره مهاجرت و استفاده از سایت اداره مهاجرت کانادا و تکمیل ثبت نام در آن بسیار کمک کننده بوده و می‌تواند تسریع کننده تکمیل فرایند باشد. افراد موظف هستند به صورت آنلاین درخواست خود را بر حسب شرایط ارسال درخواست به اداره مهاجرت ثبت کنند. لذا شرایط ثبت درخواست در سایت اداره مهاجرت به شرح زیر است.

 • چنانچه شخصی در کانادا حضور داشته و تمایلی به ثبت درخواست آنلاین ندارد می‌تواند با تکمیل فرم‌های مهاجرتی، شهروندی و پناهندگی اقدامات مبتنی بر دریافت پذیرش را انجام دهند. لذا پس از دانلود کردن فرم‌های مربوطه از سایتcisr-irb.gc.ca می‌توانند حضوری به اداره مهاجرت مراجعه و جهت بررسی، فرم‌های تکمیل شده را ارائه دهند.
 • لازم به ذکر است که علاوه بر ایجاد حساب کاربری و ارسال درخواست، نیاز به یک کد دعوتنامه است که افراد می‌توانند از طریق کلیک بر روی گزینه شماره ۱ آن را دریافت کنند. لذا در صورت داشتن حساب کاربری می‌توانند فرایند ثبت نام خود را در مراحل بعدی دنبال کنند
 • سپس باید رمز امور و نشانه ایمیل را برای در فرم ثبت نام وارد کنند و با وارد کردن نام و نام خانوادگی گزینه sing up را کلیک کنند.
 • سپس افراد می‌توانند با داشتن کد دعوتنامه و انتخاب گزینهsing up اقدامات لازم را برای پر کردن فرم‌ها انجام دهند.
 • در ادامه مسیر کلیک بر روی گزینهsubmit your refugee claim online
 • ورود به سایت IRCC و قسمت ثبت درخواست مهاجرت یا پناهندگی
 • مراجعه متقاضی به نشانیcisr-irb.gc.ca در مرورگر جستجو
 • مشخص کردن گزینه حضور فعلی در کانادا یا عدم حضور
 • انتخاب گزینهMake a claim for refugee protection
 • انتخاب گزینهNext: After you apply
 • ورود به مرحله بعدی

شرح فعالیت های IRCC برای مهاجران

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا که قبلاً cic نامیده می‌شد از نوامبر 2015 و پس از تشکیل کابینه دولت جدید با افزودن کلمه پناهنده صراحتاً اعلام تمرکز فزاینده‌ای بر روی سیاست‌های مهاجرتی پذیرنده‌ای و بشردوستانه دارد. لذا در کنار ارائه خدمات، برنامه‌های مهاجرتی و اطلاعات مرتبط با  صدور و اخذ ویزا، اقامت، شهروندی، پناهندگی و مهاجرت در حمایت از تازه واردان  فعالیت‌هایی را ارائه می‌دهد که به شرح زیر است.

 • ارائه اطلاعات معتبر در خصوص اخذ اقامت، شهروندی، انواع مهاجرت
 • برگزاری کلاس‌های زبان فرانسوی و انگلیسی برای بزرگسالان
 • مشارکت تازه واردان در فعالیت‌های اجتماعی
 • دسترسی و ارجاع مهاجرین به منابع اجتماعی
 •  جستجو یافتن شغل
شرح فعالیت های IRCC برای مهاجران

 جمع‌بندی

در این بخش اطلاعات جامعی در خصوص سایت و اداره مهاجرتی کانادا عنوان شد تا عزیزان بتوانند با ورود به این سایت از دستورالعمل‌ها، مراحل و شرایط درخواست اقامت، شهروندی، مهاجرتی و پناهندگی آگاه شوند. سپس از  کلیه آزمون‌ها، مصاحبه‌ها و اقدامات آگاهی کسب کرده و با توجه به هدف، توانمندی و شرایط بهترین انتخاب و اقدام انجام دهند. لذا در این خصوص مشاوره و همراهی افراد آگاه می‌تواند در خصوص تکمیل دقیق‌تر و صحیح‌تر فرم‌های مربوطه کمک کننده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

عظیمه غلامی

عظیمه غلامی کارشناس تولید محتوا سئو شده با ۳ سال سابقه کار نویسندگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 6 =

دکمه بازگشت به بالا