دانستنی ها

پیش شماره کشورها ☎️تلفن و کد کشورهای جهان ✅

در سفرهای خارجی کد تلفن مقصد از جمله اطلاعات ضروری است که اشخاص باید از آن آگاه باشند تا بتوانند ارتباط بین المللی با اشخاص حاضر در کشور مقصد ایجاد کنند. کد کشورها در زمره برنامه شماره گذاری، شماره تلفن بین المللی قرار می‌گیرد و لازم است که افراد برای برقراری تماس با کشور دیگر کد آن کشور را قبل از شماره تلفن، شماره گیری کنند. این کد با عدد ۰۰ یا علامت + شروع می‌شود و هر کشور دارای کد  اختصاصی است. بنابراین افراد برای ارتباط تلفنی با اشخاص یا سازمان‌های خارج از کشور از این کد اختصاصی استفاده می‌کنند. همچنین پیش شماره کشورها و موبایل نیز توفیری با کد کشورها ندارد. برای نمونه کد ایران در شماره‌گیری خارج با تلفن ثابت یا با موبایل مستلزم شماره‌گیری ۰۰۹۸ است.  این کد اختصاصی هنگام تماس ورودی و خروجی مشخص کننده کشور مورد نظر بوده و  نمایش داده می‌شود. شاید جالب باشد ضمن آشنایی با مرجع تصمیم گیرنده در مورد تعیین این کدها، از  زمان و تاریخچه استفاده از آن و کد کشورهای مهم بیشتر بدانید. پس تا انتهای وب با ما باشید.

پیش شماره کشورها

دلیل ایجاد کد پیش شماره کشورها

در جوامع پیشرفته امروزه بدون تردید اکثریت مردم از لزوم و اهمیت شماره‌گیری کد پیش شماره کشورها مطلع هستند. در واقع می‌توان این پیش شماره‌ها را به شاخه‌های درخت تشبیه کرد که بسیاری از این کدهای اختصاصی مشتق شده از دو رقم اولیه است که متناسب با هر منطقه اختصاص یافته است. رواج این کدها از دهه ۷۰ میلادی شروع شد ولی می‌توان ایجاد اولیه آن را به دهه ۶۰ نسبت داد. در زمان‌های گذشته مردم با استفاده از تلفن‌های رومیزی قدیمی شماره گیری را انجام می‌دادند.

 لذا استفاده از این تلفن‌ها به این گونه بود که باید در جهت عقربه‌های ساعت برای هر عدد، شماره گیر را تا انتها می‌چرخاندند، اما با توجه به زمان بر بودن این روش شماره گیری باید تا حد امکان این شماره تلفن‌ها کمتر و کوتاه‌تر می‌شدند.  به همین منظور کد یا پیش شماره کشورها ایجاد شد تا ارقام شماره تلفن‌ها بیش از ۱۱ رقم نباشد.  پیشنهاد ایجاد و لیست این کدها توسط ITU یا اتحادیه بین المللی مخابرات ارائه شده  است. این اتحادیه از جمله زیر مجموعه‌های سازمان ملل متحد است که رشد و توسعه ارتباطات، قانونگذاری مدیریت فضای فرکانسی، تدوین استانداردهای تبادل داده و اطلاعات را عهده دار است.

در شماره گیری با تلفن‌های قدیمی شماره گیری عدد ۱ معمولا آسان‌تر از عدد ۹ بوده لذا به همین دلیل کشورهای قدرتمند و پرجمعیت در صنعت ارتباطات  از پیش شماره‌های تک رقمی و آسان مانند مثبت ۱ برخوردارند.

چطور متوجه شویم شماره ای که با ما تماس گرفته از کدام کشور است؟

 همانطور که اشاره کردیم طبق استانداردهای سازمان و اتحادیه بین‌المللی مخابرات، هر کشور از پیش شماره و کد اختصاصی برخوردار است که قصد داریم برای آگاهی شما عزیزان  کد مهم‌ترین کشورها را  در بخش زیر قید کنیم تا در صورت احتیاج برای برقراری ارتباط با کشورهای خارج یا تماس دریافتی از کشور دیگر متوجه شوید هویت و مشخصات آن منطقه و کشور شوید.از جمله مهمترین کشورها و پیش شماره آنها عبارتند از؛

نام کشورکد کشور
آذربایجان۰۰۹۹۴
آرژانتین۰۰۵۴
آفریقای جنوبی 0027
آلمان۰۰۴۹
یونان۰۰۳۰
کانادا۰۰۱
آمریکا ۰۰۱
هلندNetherlands))۰۰۳۱
کره جنوبی۰۰۸۲
کره شمالی۰۰۸۵
کویت۰۰۹۶
(India) هند۰۰۹۱
پرتغال۰۰۳۵۱
پرو۰۰۵۱
فرانسه۰۰۳۳
چین۰۰۸۶
ژاپن۰۰۸۱
نروژ۰۰۴۷
مکزیک۰۰۵۲
قطر۰۰۹۷۴
سوئیس۰۰۴۱
عمان۰۰۹۶۸
قبرس۰۰۳۵۷
دانمارک۰۰۴۵
روسیه۰۰۷
سوئد۰۰۴۶
تایلند۰۰۶۶
ترکیه۰۰۹۰
عربستان۰۰۹۶۶
عراق۰۰۹۶۴
اتریش0043
اسپانیا0034
انگلستان0044
ایتالیا0039
فنلاند00358
استرالیا0061

نکات لازم هنگام مواجهه با پیش شماره ناشناس خارجی

لازم است که بدانید جهت پیشگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از این تماس‌های خارجی، هنگام مواجهه با این پیش شماره‌های ناشناس یا مشاهده missed call بر روی تلفن همراهتان می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید.

  • سعی کنید حتی‌المقدور به لینک‌های اغوا کننده اینترنتی پیشنهاد دهنده تماس با شماره‌های بین‌المللی، تماس‌های غیر منتظره از شماره‌های خارجی و غیرمعمول و پیامک‌های این چنینی پاسخ ندهید.
  • در نهایت می‌توانید این شماره‌های مشکوک را به اپراتور تلفن همراه خود گزارش دهید.
  • از اقدام برای تماس مجدد با شماره تماس بی پاسخ اجتناب کنید.
  • خدمات پریمیوم و شماره‌های ناشناس خارجی را مسدود کنید

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم فلسفه ایجاد کدهای اختصاصی و پیش شماره‌های کشورهای خارجی و مرجع تعیین کننده آن را شرح دهیم. این کدها برقراری تماس‌های بین المللی را برای اشخاص میسر می‌کنند و افراد برای برقراری ارتباط تلفنی با اشخاص خارج از کشور باید با کد آن کشور آشنایی داشته و پیش از شماره گیری تلفن، کد مخصوص آن کشور را شماره گیری کنند که در بخش فوق به مهم‌ترین کدها نیز اشاره کردیم.

 لذا در صورتی که در خارج از کشور آشنا یا روابطی ندارید سعی کنید به تماس‌های ناشناس خارجی پاسخ نداده و از برقراری تماس مجدد با آنها بپرهیزید. زیرا این یک نوع کلاهبرداری بوده و می‌تواند موجب افزایش مبلغ قبض شما شده و هزینه زیادی را به شما تحمیل کند.

5/5 - (1 امتیاز)

عظیمه غلامی

عظیمه غلامی کارشناس تولید محتوا سئو شده با ۳ سال سابقه کار نویسندگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 12 =

دکمه بازگشت به بالا